چند مرحله برای داشتن تراس زیبا و دلنشین

چند مرحله برای داشتن تراس زیبا و دلنشین

در دنیای امروز استرس های محیط های کاری بالا رفته اند و افراد ترجیح می دهند در خانه هایشان آرامش بیشتری را تجربه کنند، فضای سبز از جمله عواملی است که باعث می شود انسان بتواند در محیط زندگی اش آرامش بیشتری را تجربه کند اما به خاطر افزایش قیمت زمین اکثر خانه های ایران حیاط مناسبی ندارند و حیاط ها به پارکینگ ماشین تبدیل شده اند. در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم که چطور می توانید پشت بام منزلتان را به فضایی کابردی، زیبا و آرامش بخش تبدیل کنید. لطفا تا پایان این راهنمای شش مرحله ای ما را همراهی کنید.
1- طرح حدودی اولیه تان را مشخص کنید.

حالا که تصمیم گرفته اید فضای سبز پشت بام خودتان را داشته باشید، باید طوفان فکری راه بیاندازید، بگردید، صحبت کنید، ببینید و مشاوره بگیرید، پشت بام منزل دوستان و آشنایان را بررسی کنید و از نظراتشان استفاده کنید. مجلات و سایت های معماری را بررسی کنید تا به ایده هایی کلی و اولیه دست پیدا کنید و متوجه شوید ایده آل های شما چیست.

فروش آجر در تهران
2- بررسی کنید که بام منزلتان تحمل چه میزان باری را دارد.

در این مرحله باید بدانید که خانه تان چگونه طراحی شده است و تحمل بام خانه چقدر است؟ اگر به این مساله دقت نکنید ممکن است طرحی برای بام خانه تان در نظر بگیرید که برای مثال 500 کیلوگرم بار به بام وارد می کند ولی تحمل پشت بام منزلتان 300 کیلوگرم است، در نتیجه ی بی توجهی به این مساله ممکن است سقف خانه تان فرو بریزد و خسارات جبران ناپذیری متحمل شوید. پس حتما به این موضوع دقت کنید.
3- بام خانه را ضد آب کنید.

مطمئن شوید که پشت بام ضد آب شده است. می توانید به دنبال راهکارهای مختلفی باشید و پوشش ضد آبی روی بام نصب کنید. این مساله باید به خوبی رعایت شود چرا که در غیر این صورت آب وارد لایه های زیرین بام شده و رطوبت آن خساراتی برایتان ایجاد خواهد کرد.

4- گیاهان مد نظرتان را انتخاب کنید.

با کمک باغبان ها یا گلفروش های متخصص به دنبال گیاهان مناسب بگردید. در انتخاب گیاهان دقت کنید که نورگیری بام منزلتان چگونه است، همچنین آب و هوای منطقه ای که در آن زندگی می کنید را مد نظر داشته باشید، اگر زمستان های خیلی سرد یا تابستان های خیلی داغ دارید باید گیاهان را با دقت بیشتری انتخاب کنید.

به عمق ریشه ها نیز توجه کنید، گیاهانی با ریشه های عمیق به سازه ی بام منزلتان آسیب می زنند.

    سعی کنید از ترکیب بوته ها، گل ها، پیچک های خزنده و چمن استفاده کنید، این لایه بندی باعث می شود فضای زیباتری داشته باشید.
    در کنار این ها از گلدان های مختلف نیز بهره ببرید، گلدان ها این مزیت را دارند که می توانید آن ها را جابجا کنید، همچنین اگر ریشه های گیاهانشان عمیق باشد خیالتان راحت است که به بام منزل آسیبی وارد نمی کنند.
    همچنین به رنگ ها دقت کنید، اگر رنگ خاصی مورد علاقه تان است می توانید از گل ها و گلدان هایی که به آن رنگ هستند استفاده کنید تا نظم و زیبایی متفاوتی به بام ببخشید.
5- به دنبال سیستم زهکشی مناسب باشید.

هنگامی که تراس سبز ایجاد می کنید باید در نظر داشته باشید که جریان آب با لوله های زهکشی به محل مناسب هدایت می شود. خاک زیر گیاهان باید به صورتی باشد که نم دار بماند اما آب اضافی به خوبی به بیرون هدایت شود.
6- کیفیت منظر را افزایش بدهید.

گیاهان را در محل مناسب قرار بدهید تا در مقابل دید شما باشند. بهتر است گیاهان گلدار طوری قرار بگیرند که ارتفاع گل هایشان با ارتفاع چشمان شما در زمان نشستن نزدیک باشد. اگر میخواهید از گیاهان فصلی استفاده کنید حتما گیاهان جایگزین آن ها را هم در نظر داشته باشید تا زمانی که چرخه ی عمر گیاه متوقف می شود گزینه ای جایگزین داشته باشید. عناصر زیبایی بخشی مثل تخته سنگ، فواره های کوچک یا آلاچیق هم اضافه کنید تا بام خانه تان جذاب تر به نظر برسد.
7- فضایی برای نشستن در نظر بگیرید.

محل نشستن خانواده و دوستان را در نظر بگیرید، بدانید میخواهید بام خانه ظرفیت پذیرش همزمان چند نفر را داشته باشد و سپس مبلمانی سبک و راحت که در مقابل عوامل جوی مثل بارش و تابش مقاوم هستند خریداری کنید. شاید تمایل داشته باشید سازه ای سبک برای سقف این فضای نشستن هم در نظر بگیرید تا در زمان بارش باران بتوانید از نوشیدن چایی یا قهوه ی داغ لذت ببرید. همچنین اگر قصد استفاده از باربیکیو روی پشت بام را دارید خوب است در همین مرحله به آن فکر کنید.
8- به نورپردازی توجه کنید.

در بسیاری از روزهای تابستان هوا به حدی گرم است که عملا امکان استفاده از تراس یا فضای بام وجود ندارد. اما شب ها می توان از این فضا استفاده کرد. پس باید به نورپردازی هم توجه مناسبی داشته باشید. این کار باعث می شود بام منزلتان زیبایی بیشتری پیدا کند، برای این کار با متخصصین کمی مشورت کنید و دقت داشته باشید که نور زیادی در طول شب به گیاهان نرسد و سیم کشی های برق در معرض آسیب هایی چون عبور و مرور افراد قرار نگیرند.

نمایندگی فروش آجر در تهران

Top
لطفا امتیاز دهید: