کاهگل مصنوعی

کاهگل مصنوعی

کاهرنگ پلبمری رنگی است بر پایه رزینهای سیلیکونی پایه آب که پس از خشک شده ظاهری کاملا شبیه کاهگل طبیعی دارد و از ویژگیهای آن ضد آب و مقاوم به نور UV خورشید بودن و اجازه تنفس به سطح زیرین میدهد. درساخت این کاهگل از مواد نانو سیلیکون استفاده شده که باعث خود تمیز شوندگی آن میشود و خواص آب بندی و عایقی آنرا افزایش میدهد. جایگزین مناسب برای سیمگل و کاهگل های سنتی که با آب شسته میشوند و باعث ایجاد گرد و خاک ناخواسته در محیط میگردند. مناسب برای محیطهای خانگی بالاخص دکوراسیون دیوارهای داخلی منزل و همچنین مناسب بازسازی ابنیه های تاریخی و خلق نما های سنتی مشابه مناطق کویری.

کاهرنگ (پوشش کاهگل نانو پلیمری) یک رنگ است مشابه بسیاری از رنگها که بوسیله قلمو و پاشش قابل اجراست با این ویژگی که خیلی ساده تر از بقیه رنگها قابل اجراست و اینکه این رنگ با از دست دادن آب خود که حلال آن است خشک میشود و یک لایه پلیمر خالص انعطاف پذیر همچون یک لایه ورق پلاستیک (نایلون) ایجاد می نماید.


ویژگی کاهگل مصنوعی و مدرن (کاهرنگ)

    قابلیت شستشو و ضد آب
    بدون بو و گرد و خاک
    اجرای سریع و آسان
    قیمت مناسب آن

    ضخامت دو میلی متر
    خشک شدن سریع آن
    چسبندگی بالا (بدون کثیفی و خوردگی)
    بدون کثیفی

    عایق رطوبتی – ضد آب (قابل شستشو)
    انعطاف پذیری
    چسبندگی بالا


کاهگل چیست؟

کاهگل ملاتی است که در معماری ایران به خصوص در مناطق کویر مرکزی ایران به کار می‌رود. کاهرنگ یا کاهگل پلیمری آب بند نیز از مصالح جدید است که مشکلات کاهگل را از بین برده.

ترکیب کاهگل چگونه است

ملات کاه گل از مخلوط کاه، خاک رس و آب به صورت آخوره به دست می‌آید. این ملات را به خوبی ورز می‌دهند تا حدی که ملات به بیل نچسبد وبه راحتی جدا شود و از آنبرای دیوارهای محور کننده به صورت چینه‌ای استفاده می‌کنند.

خصوصیات کاهگل چیست

کاه را برای مقابله با ترک خوردن گل به آن اضافه می‌کنند (برای ساخت هر متر مکعب کاه گل حدود ۴۵ الی ۵۰ کیلوگرم کاه مورد نیاز است) و در مناطق کویری که کاه یافت نمی‌شود به آن خارشتر (خار آدور)اضافه می‌کنند. این ملات در مقابل رطوبت و حرارت عایق بسیار خوبی است و از نظر دوام اگر اصولی تهیه شود سالها مقاومت می‌کند. ملات کاه گل یک ملات هوایی است و در مقابل تابش آفتاب و یا حرارت غیر متقیم و در هوای آزاد خشک مکیشود. در صورتی که ضخامت ملات کاه گل ۲۰ الی ۳۰ سانتیمتر باشد عایق رطوبتی خوبی است. از نقاط ضعف کاهگل نیز فرسایش براثر بارش باران و باد است که ایجاد گرد وخاک می‌نماید است. با چسبهای آب پایه جدید آکریلیکی می‌توان این مشکل را مرتفع کرد.

کاربرد کاهگل در کجاست؟

از ملات کاه گل به عنوان عایق رطوبتی و حرارتی به صورت اندود پشت ام، پوشش سطوح داخلی و خارجی فضاهای معماری خشتی، حفاظت از دیوارهای خشتی، نگهداری توفال‌های سقف با ضخامت مناسب، تهیهٔ خشت خام و پوشش دیوارهای آجری برای اندود گچ استفاده می‌شود. در نواحی کوهستانی بجای اندود و پوشش کاهگل از ترکیب خاک رس، شن و سنگ ریزه استفاده می‌کنند. در برخی موارد نیز برای ایجاد نوعی اندود مقاوم در زیر آب از ترکیب خاک رس، کاه و نمک استفاده می‌شود. کاربرد این نوع اندود را در جام‌های نور گیر حمام‌ها می‌توان شاهد بود. این مصالح به طرز شگفتی با زندگی ایرانی تناسب داشته و شگفتی‌هایی را در خود دارد. کاهگل در قالب تناسبات دلپذیر ترکیب با کاشی، چوب و یا سنگ و مصالحی مشابه ترکیب شده و معماران ایرانی از آن‌ها برای تزیین ساختمان‌ها کمک گرفته‌اند. در مجموع شهر ایرانی برای مردم این سرزمین با خصوصیاتی معین و با یک معماری موزون، اصیل و تناسبات زیبا بنا شده است. با بهره‌گیری از این مصالح و بر روی فلات ایران، در چشم انداز شهرها، بام‌های کاهگلی میان آدمیان و حرارت خورشید حفاظ می‌شده‌اند. بدین ترتیب بادگیرها شهر را تهویه کرده، نورگیرها به تالارها و هشتی‌ها سایهٔ روشن ملایمی می‌داده‌اند و حیاط‌های گود که اتاق‌ها آن‌ها را دور می‌زده‌اند با یک حوض سنگی و چند درخت در میان گرفته، به زندگی ایرانی لطافت می‌بخشیده‌اند…

هم اکنون نیز حجم‌های کاهگلی، بام‌های گنبدی و بادگیرهای سر به آسمان کشیده پوشش دالان‌ها و تیمچه‌های بازاری، حسینیه‌ها و بالاخره گنبد و مناره‌های مسجد جامع و مساجد دیگر و بقعه‌ها به چشم می‌خورد. با این وصف باید تاکید کرد که تاریخ شروع مصرف کاهگل را در تمدن ایران نمی‌توان دقیقاً تعیین نمود لکن وجود آن در قدیم ترین آثار معماری فلات دلیلی است بر این که این ماده با زندگی اقوام سرزمین ایران از ابتدا آمیخته شده و شناسایی و استفاده از آن طی قرون نسل به نسل رسیده است. برای آسایش قوم ایرانی معماران، شهرها را با قشری از کاهگل پوشانیدند و از میان این پوشش سبزی شاخه درختان از حیاط‌ها بیرون آمد. رنگ دلنشین کاهگل نه تنها زیبایی فوق‌العاده‌ای به شهر ایرانی می‌داده بلکه بر زندگی مردم روشنی و رنگ بخصوصی می‌پاشیده است.

کاربرد کاهگل در ایران

این خمیر در سرزمین ما به صورت یکی از مصالح اساسی در انواع معماری مختلف بکار رفته و با دست آدمیان و با نیت خوش به روی همه شهرهای ایرانی کشیده شده و زندگی در شرایط اقلیمی بهتری زیر حمایت آن ادامه می‌یافت. ترتیب ماده کاهگل از ابتدا تا امروز یکسان بوده و شامل دو ماده ساده است. ماده اول کاه است که پس از دروی گندم و خشک شدن و کوبیدن و با کمک چهار شاخ به هوا پرتاب کردن با جزئی نسیم، از دانه‌های گندم جدا شده آرام بر روی زمین می‌ریخت، سپس آن را جمع‌آوری نموده و برای مصرف‌های مختلفی انباشته می‌کردند. به این ترتیب در اغلب نقاط ایران کاه به آسانی و به ارزانی به دست می‌آمد، الیاف آن گل را به هم کشیده و مسلح می‌کند همانطور که آهن بتون را. ماده دوم گل است که حتی المقدور برای ساختن از خاک رس استفاده می‌شد. پیش از این که خاک را آب بدهند آن را با کاه به خوبی می‌آمیزند و به شکل تپه کوچکی در می‌آورند، میان آن را گود می‌کنند و داخل آن به نرمی آب می‌ریزند، خاک و کاه را با آب می‌اندازند تا در آب گل، زردی کاه نمودار شود، سپس خمیر را مالش می‌دهند و به تدریج کاهگل ساخته می‌شود.

چگونگی ساخت کاهگل

با وجودی که ساختن این خمیر در نهایت سادگی انجام می‌شد، درحال حاضر چگونگی مخلوط و مقدار هر کدام از مواد امری حساس می‌بود، چرا که با کمبود کاه مادهٔ کاهگل ترک بر می‌دارد و با کمبود مقدار خاک الیاف کاه مانع روانی آب باران می‌شود.

کاهگلی که برای پوشش بام‌ها ساخته می‌شده است کاه کمتری داشت و در عوض به خمیر آن خاک شنی، از شن چاه می‌افزودند تا در مقابل باران به جای کاه قشر کاهگل را تقویت نماید و برای کاهگلی که برای پوشش دیوار تهیه می‌شد کاه بیشتری به مخلوط اضافه می‌کردند تا متن کاهگل صاف تر شود و نیز ترک بر ندارد.

با به کار بردن خاک رس سرخ تر کاهگل رنگ سرخی به خود می‌گرفت و متن آن برای گرفتن نقوشی از گچ آماده می‌شد

قشر کاهگل عایق است، گرما و سرما از آن عبور نمی‌کند، باران از پوشش‌های گنبدی و سقف‌های طاقی آن نشست نمی‌کند، همهمهٔ کوچه‌ها و بازارها در آن گم می‌شود و لازم به توضیح نیست که گرد آمدن خواص این چند عایق در یک ماده به ندرت دیده شده است.

کاهگل ارزان بوده و در اغلب شهرهای ایران به فراوانی یافت می‌شده است. قیمت خروار آن ناچیز بوده و با این مقدار کاه سطوح بزرگی از اندود گل را مسلح می‌کرده‌اند.

ضمن آن که کاهگل را همه کس می‌توانسته بسازد و ماوای خود را با آن بپوشاند و حفظ کند.

اندود کاهگل آسان کشیده می‌شده، آدمی با یکدست خمیر آن را بر می‌دارد و بر روی سطح دلخواه پهن می‌کند. در این مورد حتی بکار بردن ماله در کشیدن آن روی سطوح نشانی از امکانات صاحب خانه بوده است.

کاهگل مانند خمیر نرمی بر هر حجمی پوشانیده می‌شد و در این مورد معماران حداکثر استفاده را نموده و توانسته‌اند برای شهرهای ایرانی میراث ارزنده‌ای از حجم‌های جالب به جا گذارند.

گرچه کاهگل به سهولت و به ارزانی به دست می‌آمد لکن به علت خواص فوق‌العاده‌ای که در بر دارد به صورت متن شهرهای ایرانی درآمده و به بنایی قدم گذاشته است، به کلبهٔ بی بضاعتان، به اعیان نشین‌ها، به کوره‌ها، به بازارها، به حمام‌ها، به تکیه‌ها و بالاخره به مسجدها، و همهٔ این ساختمان‌های شهر با کوچه‌هایی که میان دیوارهای کاهگلی می‌دوید به هم مربوط می‌شد.

معماران تیزهوش از گرمی رنگ کاهگل برای متن تزیینات دیواری داخل بنا نیز استفاده کرده‌اند. دیوار حیاط‌های داخلی را از بهترین خمیر سرخ‌فام پوشانیده و بر آن با خطوط برجستهٔ گچ نقش‌های هندسی انداخته‌اند و یا آن را به داخل هشتی‌های ورودی کشیده و بر آن نقش‌های تصویری ساخته‌اند.

نمایندگی فروش آجر در تهران

رنگ کاهگل نور شدید و گاه زنندهٔ آفتاب سرزمین ما را برای ساکنان آن مطبوع نموده و در گرم ترین فصل سال برگشت اشعهٔ خورشید و حرارت آن را از روی بام‌ها و یا دیوارهای کاهگلی به حداقل رسانیده است.

استقامت و دوام آن قابل ستایش است. تنها در مناطقی که باران‌های فصلی شدید ی می‌بارید، ناچار هر چند سال یکبار اندود تازه‌ای از کاهگل بر روی اندود سابق بام که قسمتی به هم فشرده می‌شد قرار می‌دادند.

به این ترتیب تعمیر و تقویت آن امر ساده‌ای بوده و احتیاج به تخصص نداشت، این تعمیر برای پوشش دیوارها کمتر اتفاق می‌افتاد، کاهگل سال‌ها بروی دیوارها می‌ماند به طوری که اندود بناهای رها شدهٔ قرون گذشته هنوز برجاست.

و اما امروز…. ایجاد ساختمان‌های عظیم فلزی و بتون آرمهٔ تمدن دنیای غرب مانند سالن‌های سینما، هتل‌ها، فرودگاه‌ها و غیره باعث هجوم تکنیک‌های مختلف ساختمانی غربی شده و طبعاً مصالح معماری قوم ما که با تجربه، زیبایی و شخصیت همراه بود به مصالح خشک و سرد تکنیک‌های ناآشنا تبدیل گردیده است. البته کاهگل هنوز در برخی از مناطق کشور در زمرهٔ مصالح مورد استفاده برخی ساکنین مملکت ماست و با دیدن ساختمان‌های غریب کلان شهرها که هر کدام نمونه‌ای از فکر شلوغ دوره ما و نیز هجوم مصالح جدید است، شهر آرام کاهگلی زیباتر و درخشنده تر و عزیزتر جلوه می‌کند.

مقدار و نوع کاه

مقدار و نوع کاه در تهیه ملات کاه گل با کاربردهای مختلف نقش مهمی دارد که به شرح زیر ارائه می‌شود: کاه چرونده که به کاهی گفته می‌شود که از دهان احشا افتاده بر اثر بازدم و بزاق حیوان به رنگ زرد تبدیل شده است. این کاه به کاه نرم نیز معروف است و برای اندود پشت بام و بدنه استفاده می‌شود. کاه گل گندیده اگر کاه بیش ازحد در آب بماند تبدیل به لجن می‌شود و تولید کرم می‌کند. پس از کاربرد این ملات کرم‌ها از بین رفته و منفذهایی ایجاد می‌کنند که سبب نشست و نفوذ آب می‌شود. کاه گل گندیده بد بو وسیاه رنگ است و مصرف آن در بناهای خشتی توصیه نمی‌شود. برای تهیه یک متر مکعب کاه گل در حدود ۴۰ تا۴۵ کیلوگرم کاه،۱٬۰۸ متر مکعب خاک رس و ۴۱۴ لیتر آب مود نیاز است. نوع دیگیری از کاه گل وجود دارد به نام پالینه که در مناطق مرطوب استفاده می‌شود. در صورتیکه مقدار کاه در کاه گل بسیار کم باشد به آن نیمچه کاه می‌گویند

تاریخچه ای کوتاه از کاهگل

در زمانی نه چندان دور در تمام شهرها اغلب ساختمان‌ها با خشت خام، گچ و کاهگل بنا شده بود. قدمت ملات کاه گل به ۴۰۰۰سال ق. م می‌رسد. در لایه سوم تپه سیلک، د کاخ‌های هفده‌گانه تخت جمشید، در بناهای پاسارگاد و شوش، بناهای اشکانی(کاخ فیروز آباد و ایوان مدائن)و مجموعهٔ ارگ بم کاربرد کاه گل را می‌توان به وفور دید. همچنین در بناهای دورهٔ اسلامی از این ملات به عنوان یکی از عناصر و ساختمانی بسیار مؤثر استفاده شده است.

دکوراسیون کاهگلی

شهر و دود و غبار و آلودگی. آسمانی که از آبی و فیروزهای هیچ رنگ و نشانی ندارد. آپارتمان و ساختمان هایی که از آهن و سیمانی سرد و خاکستری ساخته شده اند. خیابان ها و کوچه ها مملو از اتومبیل و ازدحام ترافیک. جوی های پر از زباله و موش و میکروب! این روزهایی است که در ازای تمدن برای خود ساخته ایم.


شمعدانی فراموش نشود

با اندکی تدبیر در چیدمان و حتی طراحی دکوراسین داخل خانه می‌توان سادگی گذشته را که این روزها بیشتر در زندگی‌های روستایی به چشم می‌آید به خانه برگردانید. شاید باور نکنید اما بسیار ساده و حتی ارزان.

اولین گام و ساده‌ترین آن قرار دادن چند گلدان شمعدانی در گوشه و کنار خانه است. همه ما با دیدن یک گلدان گل بی​اختیار لبخند بر لب​مان می‌آید و این که یک گیاه را زنده نگه می​داریم، حس خوش​آیندی به ما می‌بخشد.


زنده کردن خاطرات با کاهگل

یک کار جالب دیگری که با پایین‌ترین هزینه و با دست خودم در خانه‌ام انجام داده‌ام، ساختن یک دیوار کاهگلی است که هم بافت بسیار جذاب و زیبایی دارد و هم بسیار تک و نادر است. هر کس برای نخستین بار به منزل من می‌آید، اذعان می‌کند که گویا خانه برایش آشناست و احساس خوشایندی دارد و من نیک می‌دانم به خاطر دیدن کاهگل دیوار است که یک احساس آشنا که در اعماق خاطرات ما بیدار می‌شود.

طاقچه عادت

ایجاد چند طاقچه، هم فضای بسیار خوبی برای قرار دادن ظروف زینتی خواهد بود و هم این که از شر بوفه‌های بزرگ و جاگیر خلاص می‌شویم و هم می‌توانیم از فضای بیشتری برای دکوراسیون استفاده ببریم. حتا میشود از این طاقچه‌ها به جای کتابخانه استفاده کرد و به این صورت بهتر به کتاب​هایمان دسترسی خواهیم داشت و بیشتر به آنها رجوع می‌کنیم، مثل قدیم که شب‌ها پدربزرگ از روی طاقچه دیوان حافظ را بر می‌داشت و با صدای لرزان اما مهربانش برایمان می‌خواند.

به یاد خانه مادربزرگ

خاطرم هست که وقتی کودک بودم و برای تعطیلات به شهرستان منزل مادربزرگ می رفتیم، شیرین ترین روزهای زندگی ام را سپری می کردم. خانه‌ای بزرگ با درختان انار و آلبالو و گنجشکانی که جیک​جیک آنها هنوز توی گوشم صدا می‌کند. حوض کوچک فیروزهای رنگی بود که ابرهای آسمان را در آن می‌دیدیم و شب‌ها ماه را در حوض می‌دیدیم که ماهی‌های قرمز با شیطنت​شان نقش مهتاب را به هم می زدند.
خانه با پنج​دری‌هایی که با شیشه‌های رنگی مزین شده بودند.

مطبخ، گوشه دیگر حیاط بود و همیشه عطر خوش نان تازه از تنور درآمده، شامه را نوازش میک‌رد و انگار همیشه اشتها برای خوردنش داشتم.

عصرها که حیاط را آب​پاشی می‌کردیم، به دیوارهای کاهگلی هم آب می‌پاشیدیم و عطر خوش خاک نمناک تمام فضا را عطرآگین می‌کرد.

نمایندگی فروش آجر تهران لفتون سفال

Top
لطفا امتیاز دهید: