آشنایی با تاریخچه آجر ساختمانی

آشنایی با تاریخچه آجر ساختمانی

آجر از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است که قدمت آن بنابه عقیده برخی از باستان شناسان به ده هزار سال پیش می رسد. در ایران بقایای کوره های سفال پزی و آجر پزی در شوش و سیلک کاشان که تاریخ آن ها به هزاره چهارم پیش از میلاد می رسد پیدا شده است .همچنین نشانه هایی از تولید و مصرف آجر در هندوستان به دست آمده که حاکی از سابقه شش هزار ساله آجر در آن کشور است.
     وازه آجر بابلی و نام خشت هایی بوده که بر روی آن ها منشورها قوانین و نظایر آن ها را می نوشتند. گمان می رود نخستن بار از پخته شدن خاک دیواره ها و کف اجاق ها به پختن آجر پی برده اند. کوره های آجر پری ابتدایی بی گمان از مکان هایی تشکیل می شده که در آن لایه های هیزم و خشت متناوباً روی هم چیده می شده است.

تاریخچه
     استفاده از آجر از آسیای غربی به سوی غرب مصر و سپس به روم و به روم وبه سمت شرقی هندوستان وچین رفته است . در سده چهارم اروپایی ها شروع به استفاده از آجر کردند ولی پس از مدتی از رونق افتاده و رواج مجدد از سده 12 میلادی بوده که ابتدا از ایتالیا شروع شد.
در ایران باستان ساختمان های بزرگ و زیبایی بنا شده اند که پاره ای از آن ها هنوز پا بر جا هستند. نظیر طاق کسری در غرب ایران قدیم آرامگاه شاه اسما عیل سامانی در گنبد کاووس ومسجد اصفهان را که با آجر ساخته اند همچنین پل ها و سدهای قدیمی مانند پل دختر سد کبار در قم از جمله بناهای قدیمی می باشند.

انواع آجر در ایران قدیم
    در ایران هر جا سنگ کم وخاک خوب در دسترس بوده آجرپزی ومصرف آجر معمول شده است .اندازه آجر ایلامی حدود 10*38*38 سانتیمتر بوده است .پختن و مصرف آجر در زمان ساسانیان گسترش یافته و در ساختمان های بزرگ مانند آتشکده به کار رفته است . اندازه آجر این دوره 44*44*7 تا 8 بوده است وبعدهای آن 20*20*3تا4 سانتیمتر کاهش یافت.
در فرش کردن کف ساختمان از آجر بزرک تری به نام ختایی به ابعاد 5*25*25 سانتی متر و یا بزرگ تر از آن به نام نظامی در ابعاد 40*4*5 سانتیمتر استفاده می شده است.
از انواع دیگر آجر در گذشته آجر قزاقی می باشد که پیش از جنگ جهانی اول روسی ها آن را تولید می کردند که ابعاد آن 5*10*20 بوده است.

آشنایی با آجر و مواد اولیه آن
    آجر نوعی سنگ مصنوعی است که از پختن خشت خام و دگرگونی آن بر اثر گرما به دست می آید .خاک آجر مخلوطی است از خاک رس , ماسه, فلدسپات,سنگ آهک,سولفات ها,سولفورها,فسفات ها,کانی های آهن,منگنز,منیزیم,سدیم,پتاسیم,مواد آلی و...

مراحل ساخت آجر
     عبارتند از:
- کندن و استخراج مواد خام
- آماده سازی مواد اولیه
- قالب گیری
- خشک کردن
- تخلیه و انبار کردن محصول


انواع کوره های آجرپزی
     پس از خشک شدن خشت ها را در کوره می چینند. طرز چیدن آن ها طوری است که بین آن ها فاصله وجود دارد تا گازهای داغ و شعله بتواند از لای آن ها عبور کند. کوره های آجر پزی سه نوع هستند :کوره تنوره ای هوفمان و تونلی. قابل ذکر است که کوره های تونلی مدرن ترین کوره های آجر پزی می باشند که در آن ها سرامیک های ممتاز و صنعتی نیز می پزند.

ویژگی های آجر
     آجر خوب باید در برخورد با آجر دیگر صدای زنگ نشانه سلامت توپری مقاومت و کمی میزان جذب آب آن است . آجر خوب باید در آتش سوزی مقاومت کند و خمیری و آب نشود . رنگ آجر خوب باید یکنواخت باشد و همچنین باید یکنواخت و سطح آن بدون حفره باشد . سختی آجر باید به اندازه ای باشد که با ناخن خط نیفتد.

استاندارد آجر در ایران
     بنا بر آخرین استاندارد ایران به تاریخ 7 خرداد 1357 در مورد آجرهای رسی آجرها به دو گروه دستی و ماشینی تقسیم بندی میشوند. آجرهای دستی خود به دو نوع فشاری و قزاقی سفید و آجر ماشینی نیز به توپر وسوراخ دار گروه بندی شده اند. میزان جذب آب مطابق استاندارد ایران در آجرها ی دستی حداکثر 20%ودر آجرهای ماشینی 16%و حداقل برای هر دو نوع آجر 8% تعیین شده است.

انواع آجر غیر رسی واشکال آن
     جوش آجر خاص در صنعت سفال پزی است که در کشورهای صنعتی دارای اهمیت ویژه ای است. از این آجر برای نماسازی ساختمانها ,فرش کف پیاده روها, پوشش بدنه و کف آبروهاو مجراهای فاضلاب ,تونل ها ,ساختن دودکش ها ,فرش کف کارخانه ها ,انبارهای کشاورزی ,سالن های دامداری پرورش طیور و استخرهای صنعتی و غیره استفاده می شود .

انواع خاص آجر تولیدی در کشورهای اروپایی
    آجرهایی در کشورهای صنعتی اروپا تولید می شوند که هنوز تولید آن در ایران مرسوم نشده است از آن جمله بلوک های تو خالی آتش بند برای نصب دور ستون ها به منظور جلوگیری از نفوذ آتش قطعات ویژه به شکل منحنی های کوژ و کاس هستند که هنوز در ایران تولید نمی شوند.

فروش آجر تهران

Top
لطفا امتیاز دهید: